MENÜ
Lisans / Telif Hakkı

Fotoğrafların 3. kişilerce kopyalanması teknik olarak engellenememektedir. Fotoğrafların kopyalanması ve izinsiz kullanılması halinde fotoğraf sahipleri ile birlikte fotografsatisi.com 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasası gereğince söz konusu eserler için cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunabilir ve 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile 50 - 150 milyara TL sına kadar para cezasına çarptırılabilir. Fotoğraf sahibi bağımsız olarak ayrıca tazminat davası açabilir.

Fotografsatisi.com e-ticaret portalında yayınlanan tüm ürünlerin lisansı, telif hakkı ya da kullanım izni üretici/sanatçı’ya aittir. Alıcı almış olduğu ürünleri kullanırken, satış anlaşmasında belirlenmiş olan lisans koşullarına uymak zorundadır. Ürünler ticari amaçla kullanılamaz, çoğaltılamaz ve 3. Kişilerin kullanımına açık değildirler. Fotoğrafların site üzerindeki tanıtım boyutları en ufak ve düşük kalitede gösterilmekte ve üzerinde sanatçının ismi ,logosu ya da fotografsatisi.com sitesinin logosu görüntülenmektedir.

Size ait eseriniz sizden önce bir başkası tarafından yayımlansa ya da kime ait olduğu bilgisi tartışma konusu doğurursa negatifi; dijital fotoğraf ise, exif bilgilerini gösterir orijinal boyuttaki dijital formatı v.b. belge olarak sunulabilir. Hukuki platforma taşınarak bilir kişiye gidilebilir. Üye sanatçıların çalışmalarını yüklemesi :

Fotografsatisi.com 'a üye sanatçılar siteye yükleyecekleri eserleri mail ortamında, paylaşım platformlarına yüklediği link ile ya da kendilerine verilen FTP şifresi ile siteye yükleyerek fotografsatisi.com yöneticisi/yetkilisine ulaştırırlar.

Yüklenen çalışmalar site editörü tarafından incelenerek e-ticaret ortamına aktarılır. Özgün (ham) olarak yüklenen çalışmaların lisans ve telif haklarının sanatçıların kendilerinde olması kuralı esastır. Yüklenecek olan çalışmaların JPG, TIFF, NEF, RAW formatlarında ve orjinal boyutlarda olması zorunludur.

Gönderilen/yüklenen fotoğrafların exif bilgileri olmak zorunda olup göndericinin kendisine ait olması kuralı esastır. Yani, Telif hakları göndericiye ait olmalıdır. Fotoğrafların 3. kişi ya da kurumlarca kullanılması, kopyalanması, çoğaltılması 5846 sayılı yasa gereği yasak olup tespit edildiğinde her türlü yasal hakkın kullanımı eser sahibi ile birlikte fotoğrafsatisi.com sitesi/yöneticilerine aittir.

Yüklenilen çalışmalar, site yöneticisi tarafından kullanıcı/üretici adı altında sitede yayına alınır. Bu çalışmaların fotografsatisi.com sitesi dışında herhangi bir sitede daha satışta olmaması gerekmektedir.

Model izin belgesi : Kullanılan fotoğraflarda yüzü ve kimliği belli olan modellerin bu fotoğrafların ticari amaçla kullanılmasına izin verdiklerine dair bir izin belgesidir.

Model izin belgesine ulaşmak için tıklayınız

Kullanım ve güvenlik kuralları Fotoğrafların bütün hakları saklı olup, sorumluluğu fotoğraf sahibine aittir. Sitede yer alan içeriğin kısmen veya tümüyle kopyalanarak, sitemizde yer alan sanatçıların haklarının T.C.'nin ilgili yasalarıyla belirlenen (5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasası)haklarıyla korunmaktadır.